weather station epal
Δράσεις

Μετεωρολογικός Σταθμός

WEATHER STATION ΕΠΑΛ

Σκοπός: Δημιουργία μετεωρολογικού σταθμού στο 1ο ΕΠΑΛ Καρπενησίου του οποίου τα στοιχεία θα είναι άμεσα προσβάσιμα σε όλους  μέσω ειδικής εφαρμογής σε κινητά και τάμπλετ.

Στόχοι: Στα πλαίσια των μαθημάτων «Πληροφορική» της Α΄ τάξης και «Μηχανική» της Β Μηχανολόγων οι μαθητές αναπτύσσουν την συγκεκριμένη υποδράση με βάση τους παρακάτω στόχους:

1. Την ανάδειξη του 1ου ΕΠΑΛ Καρπενησίου  ως κομβικό μετεωρολογικό σημείο της πόλης αφού αυτή τη χρονική περίοδο υπάρχει μικρός αριθμός μετεωρολογικών σταθμών  από άλλους φορείς.

2. Την ανάπτυξη ομαδοσυνεργατικών δραστηριοτήτων από μαθητές / τριες που προέρχονται κατά κύριο λόγο από χαμηλά κοινωνικά στρώματα

Στο συγκεκριμένο έργο θα συνδράμουν επικουρικά και μαθητές από τη Β΄ τάξη πάντοτε όμως υπό την καθοδήγηση των μαθητών της Α΄ τάξης.

Οι δράσεις που θα αναπτυχθούν αφορούν τις παρακάτω ομάδες στόχους:

Μαθητές/τριες του σχολείου

Νέους/ες της πόλης μας

Γονείς και κηδεμόνες

Ευρύτερο κοινωνικό σύνολο της πόλης μας

Πραγματοποιούνται οι παρακάτω δραστηριότητες:

1. Δημιουργία διεύθυνσης ηλεκτρονικού ταχυδρομείου gmail με σκοπό την αποκλειστική χρήση της σε όλες τις δραστηριότητες που αφορούν την εφαρμογή .

2. Δημιουργία λογαριασμού στο http://ai2.appinventor.mit.edu/  (προγραμματισμός και εκτέλεση της εφαρμογής).

3.  «ΜΕΤΕΟPLUSNETWORK» στην πλατφόρμα AppInventorπου θα δείχνει τα καιρικά στοιχεία από τον μετεωρολογικό σταθμό.

4. Έρευνα με σκοπό την συνεργασία σε επίπεδο τεχνογνωσίας με αντίστοιχα ΕΠΑΛ της χώρας που υλοποίησαν σε προηγούμενο έτος παρόμοια εφαρμογή μετεωρολογικού σταθμού.

5. Έρευνα αγοράς για το επιθυμητό μοντέλο μετεωρολογικού σταθμού με παράλληλη χρήση livestreaming και ήχο.

6. Αγορά μετεωρολογικού εξοπλισμού και μοντάρισμα αυτού σε κατάλληλο σημείο (χώρο του σχολείου).

7. Δοκιμές συγχρονισμού του μετεωρολογικού σταθμού με την αντίστοιχη κονσόλα .

8. Ανέβασμα μετεωρολογικών δεδομένων σε αντίστοιχο καιρικό site.

9. Χρήση μετεωρολογικών δεδομένων από την αντίστοιχη εφαρμογή στο AppInventor.

10. Προώθηση της υποδράσης στα κοινωνικά δίκτυα και στα τοπικά και περιφερειακά ΜΜΕ. Παρουσίαση στο κοινό της πόλης (εφόσον επιτραπεί από τα επιδημιολογικά δεδομένα).

Οι δαπάνες της συγκεκριμένης υποδράσης αφορούν την αγορά του μετεωρολογικού εξοπλισμού που είναι ο παρακάτω:

• Aσύρματος μετεωρολογικός σταθμός η τροφοδοσία του οποίου γίνεται από ενσωματωμένο ηλιακό πάνελ και από μπαταρίες, εξασφαλίζοντάς τους πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής. Τα δεδομένα μεταφέρονται ασύρματα σε οθόνη αφής LED backlight ή οποία συνδέεται στον υπολογιστή ή στην MeteoCam σας μέσω USB.

Χαρακτηριστικά μετεωρολογικού σταθμού

Στοιχεία μέτρησης:

• εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία
  • εξωτερική και εσωτερική υγρασία
  • βαρομετρική πίεση
  • βροχόπτωση
  • ταχύτητα και διεύθυνση ανέμου
  • αντιληπτή θερμοκρασία (windchill)
  • σημείο δρόσου.
  • Βελτιωμένη οθόνη αφής LED backlight . Πλήρως ανακαινισμένη εξωτερική μονάδα “Όλα σε Ένα” (χωρίς ενοχλητική καλωδίωση)
  • Μετεωρολογική κάμερα με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά :
  • Live video streaming με ήχο σε ιδιόκτητο server
  • Live video streaming κατευθείαν από τη κάμερα
  • Ανεξάρτητο streamvideo και ήχου
  • Δυνατότητα αποστολής εικόνας μέσω FTP σε οποιοδήποτε webserver Ανάλυση εικόνας έως 5 Mpixel
  • Υποστήριξη πολλών τύπων μετεωρολογικών σταθμών
  • Δημιουργία βάσης δεδομένων και αποστολή των μετεωρολογικών δεδομένων σε οποιοδήποτε webserver ή στον ενσωματωμένο webserver.
  • Ενημέρωση με Email όταν η ταχύτητα ανέμου ή η θερμοκρασία ή το ύψος βροχής ξεπερνάει προκαθορισμένη άνω τιμή ή όταν η θερμοκρασία ξεπερνάει προκαθορισμένη ελάχιστη τιμή.
  • Web admininterface
  • Έξοδος USB και Ethernet