Filozoia
Δράσεις

Πανελλήνια Ημέρα Φιλοζωίας

• Η 4η Απριλίου – Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων- ορίζεται για πρώτη φορά σαν ημέρα δραστηριοτήτων φιλοζωίας στα σχολεία και το 1ο ΕΠΑΛ Καρπενησίου συμμετέχει δυναμικά με δύο δράσεις:

·   «Μια μέρα δεν σώζει τα Αδέσποτα. Τα βοηθάμε Πάντα» Μια πολυτροπική αφίσα ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης (μήνυμα και βιβλιαράκι-οδηγό σε QRcode για την υποστήριξη των αδέσποτων ζώων του Δήμου μας ). H εικόνα της αφίσας έχει σχεδιαστεί με την βοήθεια εφαρμογής Τεχνητής Νοημοσύνης (Padlet AI studio art) όπως και αρκετές από τις φωτογραφίες στο βιβλιαράκι.

·        Ανάρτηση και διάχυσή του υλικού μέσω ανάρτησης στην ιστοσελίδα του σχολείου και τα κοινωνικά δίκτυα

·         Προβολή ταινίας  («Η Αρκούδα» Ζαν Ζακ Ανό) που προβάλλει την φιλοζωία η οποία δεν περιορίζεται στα ζώα συντροφιάς, αλλά αφορά στον σεβασμό σε κάθε μορφή ζωής γύρω μας , την βιοποικιλότητα, και έναν καλύτερο κόσμο!!