e213534406f5e673030b12a49a117407 XL
Τάξη Μαθητείας

Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων για εκδήλωση ενδιαφέροντος εκπαιδευτικών για θέσεις εποπτών – εκπαιδευτικών σε ειδικότητες του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας περιόδου 2023-2024

Οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν αιτήσεις συμμετοχής ως επόπτες – εκπαιδευτικοί στο Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας, Τρίτη 17/10/2023, ώρα 15:00 μ.μ. έως και τη Δευτέρα 23/10/2023 και ώρα 10:00 π.μ.

• Η αίτηση και τα απαραίτητα δικαιολογητικά υποβάλλονται από τους ενδιαφερόμενους μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος Διαχείρισης Τάξης Μαθητείας (https://e-mathiteia.minedu.gov.gr). Στην αίτηση τους οι υποψήφιοι δηλώνουν με σειρά προτεραιότητας έως και δύο ΕΠΑ.Λ. – ειδικότητες του επισυναπτόμενου Πίνακα 1 της “Πρόσκλησης για θέσεις εποπτών-εκπαιδευτικών σε ειδικότητες του Μεταλυκειακού Ετους-Τάξης Μαθητείας” .
  • Τα απαραίτητα δικαιολογητικά για υποβολή αίτησης συμμετοχής είναι τα ακόλουθα:
  1. Βεβαίωσεις Προϋπηρεσίας επόπτη – εκπαιδευτικού του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας, σύμφωνα με το πρότυπο που είναι αναρτημένο στο πληροφοριακό σύστημα Μαθητείας στην ενότητα έντυπα, θεωρημένες από τον Δ/ντη του Ε.Κ./ΕΠΑ.Λ., για τις Φάσεις Μαθητείας Γ, Δ, ΣΤ και Ζ. Στις βεβαιώσεις πρέπει να αναγράφονται οι ώρες διδασκαλίας του εργαστηριακού μαθήματος ειδικότητας που πραγματοποίησε ο υποψήφιος ανά φάση.
  2. Βεβαίωση διδασκαλίας ως επιμορφωτής ή βεβαίωση παρακολούθησης του προγράμματος επιμόρφωσης σε θέματα μαθητείας της πράξης «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών/εκπαιδευτών σε θέματα μαθητείας» με κωδικό ΟΠΣ(MIS) 5008057 που υλοποιείται από το Ι.Ε.Π. ή αντίστοιχης επιμόρφωσης σε θέματα μαθητείας διάρκειας τουλάχιστον τριάντα πέντε (35) ωρών.
  3. Πρόσφατο Πιστοποιητικό Υπηρεσιακών Μεταβολών, στο οποίο αναγράφεται ο συνολικός χρόνος διδακτικής υπηρεσίας του υποψηφίου σε Ε.Κ./ΕΠΑ.Λ. ως 30-06-2023. Το Πιστοποιητικό υπηρεσιακών Μεταβολών δύναται να κατατεθεί σε μεταγενέστερο χρόνο με δεδομένο ότι απαιτείται μόνο σε περίπτωση ισοβαθμίας των υποψηφίων εκπαιδευτικών.

• Τα ανωτέρω δικαιολογητικά υποβάλλονται μαζί με την αίτηση συμμετοχής μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος Διαχείρισης Τάξης Μαθητείας.

Πηγή : https://1epal-karpen.eyr.sch.gr/wp-content/uploads/2023/10/ΜΑΘΗΤΕΙΑ-ΕΠΑΛ-2023-2024_ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ.pdf