pinakida
Εκπαιδευτικά προγράμματα

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ : « 1ο ΕΠΑΛ Καρπενησίου »

Στη σχολική δραστηριότητα με θέμα «Το όνομά μου είναι 1ο ΕΠΑΛ Καρπενησίου» συμμετείχαν δέκα (10) μαθητές από τον τομέα Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού και ένας (1) μαθητής από τον τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού.

Οι διαστάσεις του θέματος που προσεγγίστηκαν, ήταν μεταξύ άλλων :
• Η σχεδίαση μιας επιτοίχιας επιγραφής με την επωνυμία του σχολείου «1ο ΕΠΑΛ Καρπενησίου».
• Η κατασκευή της ξύλινης επιγραφής.
• Η τοποθέτηση αλυσίδας φωτισμού LED στο πίσω μέρος της πινακίδας
• Καθώς και γνώση στη χρήση υλικών, μηχανημάτων και μέτρα ασφαλείας κατά την εργασία.

Η μεθοδολογία υλοποίησης του προγράμματος έγινε με αναζήτηση στοιχείων από το διαδίκτυο, με φωτογραφικό υλικό και σχετικά βίντεο και με επιτόπου εργασία στα εργαστήρια και στον εσωτερικό προαύλιο χώρο του 1ου ΕΠΑΛ Καρπενησίου.

Οι μαθητές έμαθαν να συνεργάζονται και να ανταλλάσουν απόψεις μέσα από τον διάλογο απέκτησαν υπευθυνότητα και συνέπεια.

Στο κατασκευαστικό μέρος της εργασίας οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερη προθυμία και όρεξη για εργασία κατασκευάζοντας με ξύλινα υλικά (mdf) την επιτοίχια επιγραφή του σχολείου, προσθέτοντας και κρυφό φωτισμό.

Οι υπεύθυνοι Εκπ/κοί

Λάμπος Γεώργιος –